Nem fogok kertelni, mert nem hiszem, hogy szükséged lenne még egy olyan írásra, ahol virágnyelven írnak valamiről, amiről elviekben mindenki is tud mindent. Megsúgom, hogy én nem tudok mindent az időszakos böjtről. Nem vagyok orvos, de még csak egészségügyi végzettségem sincs.
Rengetegszer tanultam már az életem során anatómiát. Végzett futóedző, táplálkozási tanácsadó vagyok. Azonban, ami valóban hasznos lehet neked az a tapasztalat. Az, amiről csak nagyon kevesen beszélnek. Az a kicsinek tűnő, de nem elenyésző különbség, hogy az időszakos böjt az segít(het). Nem pedig segít mindig és minden körülmények között!
Így, ha érdekel téged, mert belevágnál, akkor alaposan olvass utána. Vizsgáltasd ki a tested. És merülj el a lelkedben mielőtt belevágsz. Vagy, ha már benne vagy, akkor legyél valóban megértő a testeddel. Mert bizony az időszakos böjt nem jó mindenkinek. Nem gyógyítja meg a földön létező összes betegséget. Nem egy csodaszer, amitől újjászületsz. Segíthet, de árthat is.
Mondom ezt úgy, hogy nagyon lelkesen böjtöltem közel tíz éven át. Nem állítom, hogy nem használt. Nem akarom azt sugallni, hogy nem éltem meg vele „aha” élményeket, amikor 24 órán át nem vettem magamhoz kalóriát. Felszabadítóan könnyed érzés volt. Szinte lebegtem. Pont, ahogy szerettem egy 16 órás böjti szakaszt is intenzív mozgással zárni. Megindulni üres hassal a Margitszigetre és hagyni, hogy vigyen az energia, ami gyakorlatilag feltört belőlem a testem legmélyebb zugaiból. Csodás volt megtapasztalni, hogy bizonyos szempontból tényleg ki lehet kerülni a „jajj leesik a vércukorszinted” és hasonló riogatásokból. Azt is szerettem, hogy keretet adott a létezésemnek. Beállítottam, hogy mikor eszem egy nap utoljára, és gyakorlatilag a nap első étkezését pedig szabadon tologattam. Volt benne fix, de volt benne szabadság is. Élhetővé tettem, és egyáltalán nem bánom, hogy éveket kísérleteztem vele.

Viszont most elmondom, hogy mit rontottam el. Szóval, ha kacérkodsz az időszakos böjt gondolatával, akkor figyelj!
1. Evészavar
Nekem nem volt kifejezetten krónikusnak mondható evészavarom. Értsd ez alatt azt, hogy soha nem kerültem kórházba alultápláltan, csontsoványan. De tizenéves korom óta túlzottan foglalkoztatott a súlyom. Az, hogy mit és mikor eszem. Mennyi kalóriát viszek be, és mennyit égetek el.
Javaslat:
Ha bármi ilyen jellegű kilengésed volt, akkor nem biztos neked való az időben korlátozott evés, mert könnyen visszahozhatja az evészavart. Egyszerűen beindítja azokat a régi agypályákat, az idegrendszeredet pedig túlzottan felspanolja, és mielőtt észrevennéd már benne is vagy az ördögi körben. Tényleg legyél nagyon óvatos, ha az evéssel nem kiegyensúlyozott a viszonyod.
2. Időszakos böjt – ne legyen az életformád!
Kevés szó esik róla, de az időszakos böjt nem jelenti azt, hogy akkor innentől kezdve szünet nélkül nyomni kell.
Javaslat:
Tarts szüneteket. Lehet az 1-2 nap is a héten, de akár hetek is. Nem az a lényeg, hogy folyamatosan csináld, hanem az, hogy időszakosan, ahogy amúgy a neve is takarja. Egyszerűen azért, mert a túl sok megszorítás, lemondás (például, hogy egy kellemes nyári estén a grill partin is vizet kortyolgatsz a limonádé helyett) stresszhormonokat termel. Nem szereti a tested, ha folyamatosan gépezetként tekintesz rá. Lehet néha lazulni.
3. Hormonok
Mindkét nemnél, de főleg a nőknél könnyen okozhatja a hormonok megborulását. Pont, ahogy segítheti is.
Javaslat:
Figyelj a tested jelzéseire. Ha túlságosan ingerült vagy az IF hatására, ha elveszik az energiád. Ha nem érzed magad jól a bőrödben, akkor vegyél vissza egy picit.
4. Kalóriadeficit
Kétségtelen, hogy ez az egyik legnagyobb előnye az IF-nek. Baromi könnyű vele deficitben lenni. Már maga az, hogy kevésszer eszel az időablak miatt – előfeltételezi a sikert. Plusz a gyomrod térfogata is csökken. DE nagyon vigyázz azzal, hogy az időablakban NE edd túl magad.
Javaslat:
A böjti órák alatt ne vigyél be rejtett kalóriát sem, mert azzal megtöröd a böjtöt. Nincs tejeskávé reggel. Nincs egy kis pohár borocska este. Vagyis lehet, de akkor az nem IF. A folyékony kalória is kalória. Értem ez alatt a kókuszlevet vagy a kombuchát is. Elárulom, hogy én ezeket sokáig lazán iszogattam esténként és közben mélyen hittem, hogy nem számít.
5. Alultáplált vagy-e?
Nevetségesen hangzik, igaz?!
Pedig sajnos a modern életvitel következtében rengeteg küzdenek ásványi anyag, nyomelem vagy valamilyen vitaminhiánnyal. Lévén már csak azért is, mert az elérhető gyümölcsök, zöldségek is egyre silányabb minőségűek. Éppen ezért az IF egyik nagy veszélye, hogy még a jelenleginél is kevesebb tápanyagot viszel be a testedbe – egyszerűen a szűkös időablak miatt.
Javaslat:
Ha tényleg csinálni akarod, akkor tedd bele az energiát, és kezdj el tervezni. Tanuld meg jól felépíteni az étrendet. Ne kísérletezz saját szakállra a testeddel, mert könnyen bajba kerülhetsz. Nagyon nem mindegy, hogy az IF kontrolja érted vagy ellened dolgozik.
Tisztában vagyok vele, hogy tenni szeretnél magadért, és bátorítalak is, hogy menj bele a sűrűjébe. Az időszakos böjt szerintem egy kiváló eszköz, hogy jobban megismerd magad. Segíthet átfogóbban megismerni a tested, mélyebben kapcsolódni a lelkeddel, és a körülötted lévő világgal. Ugyanakkor rejt veszélyeket, amelyekről szerintem kevés az érdemi párbeszéd, mert most trend lett az IF. Éppen ezért ne bolyongj egyedül a sűrűjében. Sokkal hatékonyabb lehetsz, ha egy külső szemlélővel átbeszéled, hogy rád szabva hogyan dolgozhatna legjobban érted az IF.